• امروز : دوشنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : Monday - 27 September - 2021
1

زنگ خطر خشونت های خیابانی

  • کد خبر : 1939
  • 05 مرداد 1400 - 21:17
زنگ خطر خشونت های خیابانی
هرچند وقت شاهد بروز صحنه های خشونت بار در شهر هستیم ، اگر چه آمار درست و دقیقی از وقوع خشونت های به اصطلاح خیابانی وجود ندارد ، اما با این حال بروز این چنین تنش هایی اغلب وجود داشته .

پایگاه خبری – تحلیلی چالاک نیوز : خشونت خیابانی در مقایسه با انواع دیگر خشونت که جنبه های پنهان و تدریجی ، اما مداوم دارند به مراتب کمتر است .

خشونت های خیابانی شعله ور شدن ناگهانی خشم افرادی است که با هم به بهانه های مختلف دست به گریبان می شوند و اغلب نمود بیرونی بیشتری دارد اما آمار این چنین رویداد هایی در مقایسه با خشونت خانگی و خشونت نمادین و خشونت ساختاری و یا خشونت جنسی که زیرپوست جامعه در جریان است ، بسیار هم ناچیز است !

خشونت های خانگی که از طرف اعضای یک خانواده نسبت به هم اعمال می شود شاید اثرات سوء بیشتری به نسبت یک دعوای خیابانی داشته باشد .

و یا متلک گویی که روزانه زنان و دختران در خیابان های شهر شاهد آن هستند بسیار پرتکرار تر و آسیب زا تر از نزاعی است که دو نفر در آن همدیگر را زخمی می کنند .

در حالی که نزاع های خیابانی شدید در نهایت به مراجع انتظامی و قضایی ختم می شوند ، هیچ یک از انواع دیگر خشونت در هیچ محکمه ای مورد بازخواست و رسیدگی قرار نمی گیرد و چه بسا بسیاری از این انواع خشونت  بدیهی انگاشته شده و در فرهنگ ما رسوب کرده است .

اگر چه با فرهنگ سازی برخی از شکل های رایج نزاع خیابانی مثل نزاع های پس از تصادف رانندگی ، کمرنگ شده است ، اما هنوز بهانه های زیادی برای دست به گریبان شدن برای یک فرد خشمگین وجود دارد .

بهانه هایی که گاهی به یک جنایت هولناک ختم می شود ؛ مانند بسیاری از ادعا های به اصطلاح ناموسی که به قتل یکی از اعضای خانواده می انجامد . 

با این همه اگر دلایل اجتماعی وقوع نزاع را کاوش کنیم ، می توانیم رد پای این دلایل را در ساختار جامعه پیدا کنیم . از طرفی فرهنگ ما حاوی مولفه هایی است که به اصطلاح از آنها به عنوان خطوط قرمز مدارا یاد می شود و جامعه با قضاوت های خود از بروز خشونت در آن زمینه ها پشتیبانی می کند .

مولفه هایی مثل حفظ ناموس و غیرت که حتی ساختار قانونی به گونه ای است که به بروز خشونت هایی از این دست را با چشم تساها و مدارا نگاه می کند .

از طرفی ویژگی های اقتصادی باعث آشفتگی درصد بالایی از افراد جامعه شده به طوری که افراد به دلیل مواجهه با کاستی های اقتصادی در شرایط همراه با تنش به سر می برند و توانایی چشم پوشی و از خودگذشتگی کمتری نسبت به  قبل در زمینه های اقتصادی و مالی در خود می بینند .

سوای این ها ، یکی از عوامل موثر در بروز نزاع های خیابانی این است که افراد در برخی موارد قانون را برای اعاده ی حق خود کافی نمی بینند و یا فرایند دادرسی قضایی را طولانی تر از آن می دانند که انتظار دارند .

اگر چه در سال های اخیر سازوکار های قضایی تا حدودی بهبود یافته است اما اگر از رویکرد هزینه و فرصت به مساله نگاه کنیم ، به نظر می رسد برای کسانی که با هم دست به یقه می شوند ، هزینه ی به راه انداختن یک دعوای خیابانی به اندازه ای نیست که بازدارندگی کافی را داشته باشد .

به ویژه اینکه علاوه بر رویکرد کاهش احکام حبس ، در شرایط کرونایی دستگاه انتظامی و قضایی تمایل کمتری به  صدور احکام بازداشت برای طرفین نزاع های شخصی دارد .

این دلایل که شاید پاره ای از وقایع اینچنین را تبین می کند را باید در کنار بستر هایی نظیر فضای مجازی قرار بدهیم که مثل تیغی دو لبه ، عرصه ای برای نمایش خشونت و کری خوانی شده و گاهی به نزاع خیابانی منجر می شود .

در نهایت مساله ی کلی تر عدم وجود نظام آموزش عمومی در راستای کاهش خشونت و توصیه مدارا ، یکی دیگر از علل بسط و گسترش انواع خشونت به حساب می آید که تا از این دیرتر نشده باید متولیان فرهنگی پویش های فرهنگسازی در رابطه با کاهش خشونت را آغاز کنند و این مساله را در دستور کار خود قرار بدهند .

یادداشت : مجید صادقی

لینک کوتاه : https://chalaknews.ir/?p=1939

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.