• امروز : دوشنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : Monday - 27 September - 2021
0

ردپای مرگ در جاده های کردستان

  • کد خبر : 1303
  • 13 اردیبهشت 1400 - 18:47
ردپای مرگ در جاده های کردستان
جاده های کردستان با افزایش ورود تانکرهای حامل نفت این روزها همانند باروتی است که منتظر کوچکترین جرقه ای برای انفجار است.

پایگاه خبری – تحلیلی چالاک نیوز : ارابه های آهنین همانند جلادانی شمشیر به دست ،جاده های کردستان را در هم تنیده و انگار باروت های آمیخته به جاده ها آماده اند تا با کوچکترین جرقه ای خانواده ای را داغدار عزیزانشان کنند. جای بسی سوال است که تردد تانکرهای حامل مرگ چه منفعتی برای کردستان دارد ؟آیا زیرساخت جاده ها و مرزهای موجود در این استان متناسب حضور ارابه های مرگ هستند ؟

سوآپ نفتی و دلهره های مردم

سوآپ نفتی بدین معنی است که یک کالا را از نقطه ای تحویل گرفته و همان میزان کالا را در یکی دیگر از نقاط مشخص تحویل می دهید و سوآپ نفتی ایران نیز بدین معنی است که میزانی از نفت خام را در یکی از مرزهای موجود تحویل گرفته و در دیگر نقاط مرزی ، همان میزان نفت خام را تحویل می دهید و این در حالیست که جاده های موجود در استان کردستان که امروزه شاهد جولان تانکرهای حامل سوخت است حتی مناسب تردد ماشین های سواری نیست.

به کارگیری تانکرها برای حمل نفت خام شاید در نگاه اول ، جای لوله گذاری های چندصدکیلومتری از مبدا تا مقصد را بگیرد اما باید عنوان کرد که این ارابه های مرگ علاوه بر خطرات احتمالی همچون واژگونی و تصادفات جاده ای که گاها جان افرادی را می گیرد و جان ده ها تن دیگر را نیز با خطری جدی مواجه میکند ،هزینه های گزافی برای دوطرف دارد.

نا امنی جاده های استان کردستان و وعده های سرخرمن نمایندگان مجلس و مدیران دولتی

وجود تانکرهای حامل سوخت این روزهای کردستان را با چالشی عظیم مواجه کرده است که گاها خانواده های زیادی را به عزا و سوگ عزیزانشان می نشاند و هرچه تعداد ترددهای موجود نیز افزایش یابد میزان حوادث نیز به مراتب بیشتر و بیشتر خواهند شد.

جاده های استان کردستان به خودی خود خطرناک هستند به ویژه جاده های مواصلاتی مریوان به شهرهای سقز و سنندج که بیشتر تانکرهای حامل سوخت از جاده مواصلاتی مریوان به سنندج تردد دارند و این جای سوال است که آیا دولت نمی خواهد برای برون رفت از معضلات موجود چاره اندیشی کند ؟

امروزه جاده های کردستان به جای آسفالت آمیخته ای است از خون و نفت خام ، هرچند که وعده های مسئولان برای رسیدگی به وضعیت جاده های کردستان لذت بخش است اما انگار فاصله ایست بسیار بین تعهدات و عمل کردن به وعده ها.

هرچند که ساخت زیرساخت های اصلی توسعه و فعالیت های عمرانی از جمله وظایف دولت بوده و نمایندگان نمی توانند وعده ساخت آنها را بدهند اما باید عنوان کرد که یکی از مهمترین وعده کاندیداهای اولین دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی به مردم شهرستان های مریوان و سروآباد رسیدگی به جاده مواصلاتی بین مریوان و سنندج بود که در دهمین دوره نمایندگی مجلس نیز همین امر مهمترین مطالبه مردمی و یکی از وعده های کاندیداهای مجلس بود!!

رانندگی در جاده های کردستان را می توان به رانندگی ماشین های عادی در جاده های خاکی پر از پیچ و خم مسابقات رالی تشبیه کرد چراکه آسفالت های نامناسب این جاده ها همراه با پیچ و خم های بسیار زیاد و نامناسب استرس و اضطراب را بر جان هر مسافری می اندازد.

جاده های قدیمی و نامناسب استان کردستان که فاقد مسیرهای طولانی برای سبقت گرفتن است عملا تانکرهای حامل سوخت را به یکی از بدترین چالش های موجود برای دیگر خودروها تبدیل کرده است ، چرا که با در نظر گرفتن عدم توانائی سبقت و همچنین سرعت این تانکرها عملا جاده ها قفل می شوند.

کردستان به جای قطب گردشگری به محلی برای مرگ تبدیل شده است

استان کردستان یکی از مهمترین استان های کشور از نظر دارابودن پتانسیل های گردشگری است که متاسفانه در جاده های آن بارها شاهد واژگونی تانکرهای حامل سوخت بوده و هستیم و این امر نیز همراه خواهد بود با رها شدن نفت خام در دامان طبیعت و آلوده سازی آب های روان و رودخانه های موجود.

جدای از نابودی زندگی افرادی که توسط ارابه های مرگ آن هم به صورت مستمر اتفاق می افتد رها شدن نفت خام و فراورده های آن در محیط زیست می تواند ادامه زندگی جانداران ساکن در اکوسیستم های خشکی و آبی را با تهدیدی جدی مواجه کرده و با آلوده سازی آب های زیرزمینی بهداشت انسانی را نیز تهدید کند.

کردستان دارای آب و هوای مساعد و مناطقی بکر است که با در نظر گرفتن میزان پتانسیل های گردشگری موجود در بسیاری از شهرهای این استان می توان صنعت گردشگری را به عنوان یکی از مهمترین صنایع در ایجاد اشتغال و توسعه پایدار منطقه مورد بررسی قرار داد که این امر متاسفانه تنها در قالب شعارهای مسئولان به خودی خود باقی مانده است.

هرچند که جاده های کردستان و زیرساخت های موجود مناسب حضور گردشگران نیست اما می توان با بهره گیری از پتانسیل موجود این استان را به عنوان قطب گردشگری غرب کشور مطرح کرد.

متاسفانه در سال های اخیر واژگونی تانکرهای حامل سوخت نیز به عنوان معضلی جدید در امر محیط زیست کردستان ظاهر شده که تنها راه مقابله با آن پیشگیری و کاهش تردد تانکرهای نفتی است چراکه این استان زمانی به عنوان مهمترین منطقه گردشگری کشور شناخته میشد اما امروزه با خطری جدی هم از نظر انسانی و هم از نظر محیط زیست مواجه شده است.

توسعه راه های استان مهمترین راه رسیدن به توسعه پایدار است

یکی از مهمترین شاخصه های توسعه یافتگی ایجاد راه های استاندارد است، به گفته برخی از کارشناسان توسعه راه های موجود بر رشد و گسترش سایر عوامل غیر قابل انکار است و این امر می تواند زمینه توسعه همه جانبه را فراهم کند.

سالهاست که رسانه های استان کردستان از گسترش و توسعه راه های این استان به عنوان مهمترین مطالبات مردمی از دولت سخن می گویند و پیرامون وضع نامناسب جاده های این استان و جولان تانکرهای حامل سوخت عراقی گزارش می دهند و هرازگاهی نیز مسئولان وعده هایی مبنی بر توسعه زیرساخت ها را بر زبان می آورند اما انگار هنوز فاصله زیادی بین وعده ها و عملی شدن آنها وجود دارد.

آماری رسمی از میزان پیچ و خم جاده های استان کردستان در دست نیست اما بنابر برخی آمارهای غیر رسمی ۸۰۰ پیچ خطرناک در جاده مریوان – سنندج وجود دارد که در طول سال جان بسیاری از هموطنان را در تصادفات جاده ای می گیرد، حال جای سوال دارد که این جاده پراز پیچ های خطرناک آیا می تواند مکانی برای جولان تانکرهای حامل سوخت آن هم با رانندگانی عراقی باشد که هیچ گونه آشنائی با مسیر ندارند ؟!!

جالب اینجاست که این جاده های ناهموار با توجه به نداشتن استانداردهای لازمه امروزه به عنوان جاده های ترانزیتی مورد استفاده قرار می گیرند و تانکرهای حامل سوخت از این جاده برای حمل بارهای خود استفاده می کنند و همین تانکرها پس از رفتن به مقصد و تخلیه بار خود دوباره از همین جاده عبور کرده و به عراق بازمی گردند و مسئولان نیز همچنان وعده می دهند که زیرساخت های موجود را توسعه خواهند داد.

در پایان باید عنوان کرد تانکرهای حامل سوخت علاوه بر این که طبیعت استان کردستان را با خطری جدی مواجه کرده اند ، جاده های غیر استاندارد کردستان را نیز جدای از تخریب شدن آسفالت و زیرساخت های نامناسب به قتل گاهی برای شهروندان تبدیل کرده که هرچند روز یکبار جان فرد یا افرادی را می گیرند و شاید این امر نیز در آینده باعث از بین رفتن فرصت های گردشگری کردستان شود.

گزارش تحلیلی از رزگار کریمی

لینک کوتاه : https://chalaknews.ir/?p=1303

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.