• امروز : دوشنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : Monday - 27 September - 2021
1

خلاقیت و توسعه

  • کد خبر : 1279
  • 11 اردیبهشت 1400 - 10:07
خلاقیت و توسعه
مطالعه موردي شهرسنندج (شهر خلاق موسيقي جهان)

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی چالاک نیوز : رویکرد متأخر جنبش حفاظت شهری متمرکز بر بازآفرینی فرهنگ – مبنا است که بر اساس ظرفیت­ها و توانایی­های فرهنگی و دانشی هر شهر زمینه توسعه آن را فراهم می­آورد و قابلیت ارزش ­آفرینی اقتصادی دارد. پیشرفت اقتصادی در پرتو توجه به صنایع خلاق در آحاد مردم و گروه های جامعه از جمله مسیرهای تعالی اقتصاد خلاق می­باشد.

خلاقیت از پیدایش ایده ­های تازه و بکر با ظاهری نوآورانه و آفرینشی نوین در حوزه های فرهنگی و هنری حکایت می­کند، که این ذهن خلاق، در ذات و وجود هر یک از آحاد جامعه نهفته است و نیاز به یک بستر مناسب برای شکوفایی دارد.

از طرف دیگر شهرهای یک جامعه که دربردارنده فرهنگ­ها، آداب و رسوم و مرکز استعدادهای گوناگونی هستند، هر یک ظرفیتی خاص در برخی از زمینه های نوآورانه در اقتصاد دارند.

در واقع یک شهر مجموعه ­ای از عوامل به هم پیوسته اجتماعی، فرهنگی، طبیعی و نظایر آن است که یک مجموعه­ ی واحد در بستر شهر ایجاد کرده است.در یک تعریف جامع، شهر خلاق شهری است که دربردارنده فعالیت­های نوآورانه است.

از آنجایی که همه آحاد مردم استعداد ذاتی و نهفته دارند، هر یک در شاخه­ای متفاوت با دیگری، محیط می­تواند زمینه ساز بروز این استعدادها و خلاقیت­های بشری باشد.

با این رویکرد، نظریه شهر خلاق توسط ریچارد فلوریدا طرح گردید که در این نظریه عصر خلاق در قالب یک انقلاب اجتماعی مهار نشدنی و رو به گسترش معرفی ‌شده است.به باور این نظریه، جذب افراد خلاق موجب قدرتمند شدن شهرها و بالندگی اقتصادی آن می‌گردد.

طبق این نظریه نقش سرمایه انسانی که یک نیروی بالقوه و منبع نوآوری است و نیز محیط جغرافیایی مناسب به عنوان زمینه­ های مورد نیاز یک شهر خلاق معرفی شده ­اند.

ارتقاء چشم انداز برنامه­ ریزان شهری و مدیران، در سایه توجه به تنوع فرهنگی و خلاقیت نهفته در لایه ذهنی جامعه از آثار ایده شهر خلاق است.

همچنین ایجاد این شهرها باعث شکوفایی در حیات شهری می‌گردد که سبب افزایش پیوند هر شهر با شهرهای دیگر و افزایش مناسبات اقتصادی میان شهرها و صنایع گوناگون می­شود.

در عصری که پیشرفت اقتصادی تحت لوای صنایع بزرگ صرفا نمی­تواند پیشران یک کشور باشد، توجه ویژه به خلاقیت و صنایع خلاق در هر یک از شهرهای یک کشور در حال توسعه می­تواند ضامن حفظ فرهنگ و اقتصاد کشور باشد.در این شهرها پیوند میان مردم، صنعت و فرهنگ در قالب صنایع فرهنگی بروز می­یابد.

شبکه شهرهای خلاق که از سال ۲۰۰۲ در سازمان یونسکو ایجاد شده است، با هدف پیوند میان شهرهای خلاق در سطح جهان در پی افزایش مناسبات فرهنگی واقتصادی و پیشرفت و ظهور هر چه بیشتر این صنایع در جهان می­باشد.

در حال حاضر ۱۸۰ شهر از ۷۲ کشور دنیا در این لیست قرار گرفته ­اند. در کشور ایران نیز شهرهای رشت، اصفهان و سنندج در این لیست قرار دارند.

شهر اصفهان شهر خلاق صنایع دستی و هنرهای بومی، شهر رشت شهر خلاق در حوزه غذا و شهر سنندج شهر خلاق موسیقی در نظر گرفته شده است.

در واقع شهر خلاق در تعریف یونسکو جایی است که در آن حضور فرهنگ و هنر و صنایع فرهنگی مورد توجه قرار می‌گیرد و افراد جامعه نیز در متن زندگی روزانه خود از فعالیت های خلاقانه استفاده می­کنند.

براساس استانداردهای یونسکو، نوآوری و توانمندی‌های شهروندان در توسعه پایدار شهری از ویژگی‌های این شهر است.

با توجه به ظرفیت فراوان در کشور ایران بالاخص استان کردستان در حوزه­های مرتبط با صنایع فرهنگی و خلاق، توجه خاص به شهرهای فرهنگ پرور کشور و رشد و توسعه اقتصاد خلاق در آنها می­تواند هم در زمینه اقتصاد داخلی و هم در اقتصاد بین المللی و ورود ارز به کشور تاثیری فراوانی داشته باشد.

به عنوان مثال گردشگری یکی از شاخه هایی است که در سایه یک شهر خلاق بروز می­یابد و پیوستن این شهر به شبکه جهانی آن و معرفی در بستر این شبکه می تواند سبب افزایش گردشگر و توسعه اقتصاد خلاق در این حوزه شود.

شهر سنندج از نظر فرهنگی، هنری و مذهبی جایگاه ویژه‌ای در میان مناطق کردنشین دارد تعداد هنرمندان برتر عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری مانند موسیقی، تئاتر وهنرهای تجسمی جایگاه عظیم تصوف و عرفان در تکایا و خانقاه‌های شهر و چاپ نشریات کردی، سنندج را به یک شهر فرهنگی با پشتوانه بالای موسیقی تبدیل نموده است.

وقتی که در تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۸ شهر سنندج از جانب یونسکو به عنوان شهر خلاق موسیقی ثبت جهانی شد، شهر وارد مرحله­ای تازه­ از دوران گذار توسعه شد.

شخصیت­های زیادی از جمله افراد علمی، فرهنگی، هنرمندان، بازاریان، مسئولین و عموم مردم سنندج به این امر خطیر افتخار ورزیدند به امید اینکه این مهم بتواند جایگاه اقتصادی و فرهنگی شهر سنندج را ارتقا ببخشد.

هر شهری وقتی که به عنوان شهر خلاق شناخته می­شود، یعنی در حرفه­ای نوآور بوده و ایده­ های جدیدی در شهر مذکور پیدایش یافته است، که این می­تواند عاملی برای رشد اقتصادی و توسعه شهر مذکور گردد.

سنندج از سالیان دور همیشه به عنوان یکی از مهدهای موسیقی ایران و کردستان مطرح بوده و هنرمندان زیادی را به خود دیده است.

وقتی شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی ثبت جهانی شد، امیدهای تازه­ای در دل جوانان و مردمان شریف این شهر دمیده شد به این دلیل که این امر مهم بتواند برای این شهر خلق ثروت کرده و نقش اساسی در رشد و توسعه اقتصادی این شهر داشته و سرمایه­ گذاری مستقیم خارجی را روانه این شهر کند.

یکی از ویژگی­های مهم شهرهای خلاق، ایجاد المان­ها و نمادهای مرتبط به حوزه خلاقیت شهر بوده که می­تواند عاملی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی باشد.

بعد از سپری شدن حدود یک سال و نیم از ثبت جهانی سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی، هنوز نمادها و المان­هایی که بتواند در حوزه موسیقی، تمایز شهر سنندج با شهرهای دیگر را نشان داده و این شهر را به جهانیان نشان دهد، وجود نداشته و این امر مهم هنوز بر روی کاغذ مانده است.

هر شهر خلاقی که در طول چهار سال نتواند استانداردهای لازم یونسکو در حوزه خلاقیت مربوطه را داشته باشد، از لیست شهرهای خلاق یونسکو خارج خواهد شد.

امیدوارم که شوراهای اسلامی و شهرداری سنندج با همکاری تمامی نهادها و سازمان­های مربوطه با برنامه­ ریزی­های صورت گرفته، زمینه ایجاد و نصب نمادهای موسیقی که تجلی­گاه فرهنگ و هنر شهر سنندج می­باشد را در نقاط تاثیرگذار شهر فراهم آورده و این امر بتواند از لحاظ اقتصادی و توسعه شهری، جایگاه شهر سنندج را بهبود ببخشد.

صلاح الدین منوچهریپژوهشگر دکتری اقتصاد شهری و منطقه­ ای

لینک کوتاه : https://chalaknews.ir/?p=1279

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.